Vyhlásenie Asociácie spisovateľov Slovenska k štátnej šikane prozaika M. Hvoreckého

30. 09. 2024

Dalo sa očakávať, že po útokoch a lapsusoch v riadení kultúrnych inštitúcii a po parlamentnej podpore týchto praktík prídu na rad kritici. Dnes je to trestné oznámenie na spisovateľa Michala Hvoreckého, ktorý opakovane verejne vyslovuje kritické pripomienky na neodôvodnené útoky a nevyhlásenú vojnu kultúrnej obci. Zvolený postup ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a vedúceho služobného úradu Lukáša Machalu nás neprekvapuje. Od začiatku ich pôsobenia kultúrna obec pociťuje nekompetentný, neodborný a násilnícky prístup k celému kultúrnemu spektru, k jednotlivcom i inštitúciám, k fondom a všade, kam sa upriami pozornosť ministerstva kultúry pod ich vedením.

Pripomíname, že podobné praktiky sme tu zažili v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, v časoch prosovietskej normalizácie. Éra umlčiavania umelcov a spisovateľov na dlhé roky zabrzdila vývoj v našej krajine, rozdelila spoločnosť na lojálnych služobníkov a tzv. oportunistov, revizionistov, protištátne živly a ďalších nepriateľov. Po tridsiatich piatich rokoch od pádu komunizmu zažívame opäť jeho oprášené praktiky s novým hávom. Poučení z komunistickej devastácie spoločnosti sme sa rozhodli neustúpiť novodobým totalitným praktikám. V spisovateľskej a umeleckej obci nie sme rovnakí, nemáme na všetko dianie okolo nás rovnaký názor, naše ľudské i občianske nastavenia nás vedú rôznymi smermi. Jeden smer však máme spoločný a to je sloboda slova, sloboda tvorby, sloboda vyjadrovania sa aj k závažným spoločenským témam. Môžeme sa oprieť aj o ústavné právo protestovať a brániť seba i spoločnosť pred nedemokratickými spôsobmi a pred demontážou demokracie.

Ako tvorcovia v prirodzenej rôznosti, od konzervatívnych kolegov po progresívnych, považujeme za svoju povinnosť brániť právo každého z nás verejne sa vyjadriť a vysloviť svoj názor. Prozaik Michal Hvorecký je dlhodobý kritik spoločenských a kultúrnych zlyhaní a stojíme za jeho úsilím vyjadrovať sa všade tam, kde ako občan, prozaik, umelec cíti potrebu vysloviť svoj názor.

Štátna šikana zo strany Ministerstva kultúry SR je pokračovaním neodôvodnených zásahov do kultúry, ktoré vzbudili vlnu odporu v podobe takmer dvestotisíc protestných podpisov. Pripomíname pani ministerke kultúry, že táto skupina ľudí nerozkladá štát, iba chce žiť v civilizovanej a kultúrnej krajine a záleží jej na tom, ako bude tento štát vyzerať aj zajtra, o rok, aj o desať rokov. Nie sme si istí, aké plány pre budúcnosť má súčasná ministerka kultúry so svojim tímom, ale s obavami sledujeme, že jej doterajšie kroky nesmerujú k rozvoju kultúrneho priestoru, ale k jeho obmedzeniam, umlčiavaniu a personálnym čistkám.

V tomto kontexte stojíme za spisovateľom Michalom Hvoreckým a akékoľvek šikanovanie považujeme za útok na slobodu slova, na kultúru a na celú spisovateľskú a kultúrnu obec, a na slovenskú spoločnosť vôbec.

Stojíme za každým úsilím zveľaďovať slovenskú kultúru a opäť pripomíname, že nie štátni úradníci, ale umelci, ako napr. aj Michal Hvorecký sú tvorcami slovenských kultúrnych a literárnych hodnôt. Oni tvoria národný poklad zvaný slovenská literatúra a kultúra, o ktorej sa raz budú učiť aj vnuci tejto vládnej garnitúry.

Z uvedených dôvodov vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad krokmi ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu, ktoré vnímame ako pokus zastrašiť Michala Hvoreckého a celú spisovateľskú a kultúrnu obec.

Peter Juščák

Predseda Asociácie spisovateľov Slovenska

30.9.2024