Reakcia ASOS

k nominácii na miesto poradcu prezidenta SR pre kultúru a médiá

Nový prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini sa v rozhovore pre televíziu Markíza vyjadril, že aktuálne rokuje s niekdajším diplomatom a známym spisovateľom Jozefom Banášom. Rád by ho privítal na pozícii poradcu pre oblasť kultúry a médií.

„Určite to vzbudí rozruch a bude to veľmi zaujímavé. Je to človek, ktorý je dnes najúspešnejší spisovateľ. Má najviac prekladané knihy do rôznych svetových jazykov. Mohol by priniesť zaujímavý pohľad na to, čo sa dnes v spoločnosti deje,“ povedal prezident Peter Pellegrini.

Asociácia spisovateľov Slovenska zastáva názor, že výber spolupracovníkov je vecou prezidentského rozhodnutia a mal by kopírovať jeho predsavzatia, ktoré sme počuli v predvolebnej kampani a najmä v sobotu 15. júna 2024 počas inauguračnej reči. V nej viackrát vyjadril myšlienky o spájaní, o búraní múrov, čo zaiste ocenila väčšina spoločnosti.

Informácia o tom, že poradcom má byť spisovateľ Jozef Banáš, je však rozruchom značne negatívnym a málo prezieravým. Byť totiž „najúspešnejší a najprekladanejší spisovateľ“ nie je predpoklad ani kvalifikácia byť najhodnotnejším analytikom v oblasti kultúry, médií a diania v spoločnosti. Takáto priama úmera takmer nikdy neplatí a neplatí ani v prípade uvedeného kandidáta. O to viac, ak Jozefa Banáša začneme vnímať na pozadí jeho registrácie v Ústave pamäti národa, ako aj v kontexte jeho proruských postojov. Jeho výber do prezidentského tímu nemožno považovať za búranie múrov, ktoré rozdeľujú slovenskú spoločnosť.

Žijeme v ubolenej demokracii a predsavzatie novozvoleného prezidenta o spájaní rozdelenej spoločnosti sme prijali vo viere, že sa začne napĺňať od prvého dňa jeho pôsobenia. Nominácia pána Banáša do funkcie poradcu prezidenta pre oblasť kultúry a médií z nášho pohľadu nepatrí medzi kroky, ktoré smerujú k deklarovanému spájaniu.

Peter Juščák

Predseda Asociácie spisovateľov Slovenska